Saç Bakımı Kürü

Saçlardaki bakımsızlıklar ve yıpranmalar, kış aylarında en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Çözüm önerilerimiz Şifalı Kürler kitabımızdan derlenmiştir

İnsanların loğusalık, sonbahar, kronik rahatsızlıklar, yanlış diyet ve rejimler, uzun süreli ruhsal gerginlik gibi dönemlerinde saç dökülmesi artabilir. Atkuyruğu, ısırgan, adaçayı, biberiye, meyankökü, rezene, kekik ve zerdeçal oldukça faydalıdır. Soya fasulyesi, ıspanak, ısırgan, pazı zeytinyağı gibi gıdalar da yararlıdır. Hatalı beslenme, demir, kalsiyum, çinko, A, E, D gibi vitamin eksikliği saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir.

Pratik Bitkisel Formüller

* 1 tatlı kaşığı susamyağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, ½ tatlı kaşığı Hint yağı, 2 ampul bepanten, 2 ampul E vitamini ılık olacak şekilde bir kabın içinde karıştırılır. Bu karışım, önceden 2–3 dakik su buharına tutulmuş olan saçlı deriye, avuç içiyle ve yumuşak hareketlerle yedirilir. 10 dakika kadar yumuşak bir masaj yapılır. 1,5-2 saat kadar saçlı deriye emdirildikten sonra bir şampuanla açı aşırı zorlamadan yağın fazlası akıtılır. Daha sonra saçlar soyalı veya doğal saç kremleriyle nemlendirilir.

Kainat Eczanesinden Önerilen Bitkiler

Isırgan Otu (Urtuca dioica) : Isırgan otu yapraklarından elde edilen tentür, seyrek saçlı erkeklerin kelleşmesini önler. Her gün 1 yada 2 çay kaşı ısırgan otu tentürü yada 1-2 bardak ısırgan otu çayı içmek saçlar için çok faydalıdır.

Biberiye (Rosmarinus officinalis) : Kadınlar ve erkekler saçlarının gür olması için zeytinyağıyla karıştırdıkları biberiye ile kafa derilerine masaj yapabilirler. Bu olay, o bölgedeki kan dolaşımını artırarak saçların gelişmesini desteklemektedir. Doğal şifacılar, kafa derisine her akşam iki ölçek badem yağıyla, bir ölçek biberiye yağı karışımıyla masaj yapılmasını tavsiye ediyorlar.

Meyan Kökü (Glycyrrhiza glabra) : Duş alırken kullandığınız şampuanınıza meyan kökü ekleyerek saç dökülmesini önleyici bir şampuan elde edebilirsiniz.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Yorum Yaz...