Ahlât Nedir?

İnsan vücudunda varlığı kabul edilen, kan, balgam, safra ve sevda gibi unsurlara “ahlât” denir. Vücudun sağlık ve hastalığı bu dört unsura bağlıdır. Bu unsurlar, vücutta normal bir şekilde bulunduğunda insan sağlıklı olur; biri diğerinden fazla olursa da sağlık bozulup, vücutta hastalık meydana gelir. Bu dört ahlâtın tanımlarını ve bunlardan meydana gelen hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

Kan
Rengi kızıl, tadı tatlı, kokusu hoş olan, sıcak ve rutubetli bir sıvıdır. Pis kanın kokusu kötü, rengi de bulanıktır. Doğası kuru ve soğuk olan bütün gıdalar kanın ilacıdır. İnsan vücudundaki yeri karaciğerdir. Hava unsurundan meydana gelir. Vücuda kan hâkim olduğunda; şiddetli baş ağrısı, tembellik, vücutta ve başta ağırlık ve sersemlik artar. Beniz, dil ve gözlerde kızarıklıklar baş gösterir, vücutta çıbanlar ve sivilceler ortaya çıkar ve sürekli burun akıntısı meydana gelir. Bu haller, sürekli yağlı, tatlı ve kan yapıcı gıdaların yenilmesiyle ortaya çıkar. Bu tip rahatsızlıklar vücutta hâsıl olduğu zaman, özelikle ekşi nar, ekşi meyve suları ve sirkeli yağlar yenilmelidir. Adı geçen gıdaların bir müddet alınması, kanın normale dönmesini sağlar.

Balgam
Yapısı soğuk ve rutubetli olan unsur, sudan meydana gelir. İnsan vücudundaki yeri akciğerlerdir. Vücudun büyük bir çoğunluğunda balgam hâkim olduğunda; uykuda ağırlık baş gösterir, idrarın rengi beyazlaşır ve beniz sararır. Tükürük artar, ağız sulanır, susama hissi azalır, ağızdan ekşi balgam gelir. Uyku halinin artmasının ardından sersemlik ortaya çıkar, iştahsızlık, hazımsızlık, unutkanlık, mide zafiyeti ve ağız kokusu gibi hastalıklar meydana gelir. Bal, zencefil, karabiber, deve sütü, susam, mısır gibi doğası sıcak ve kuru olan bütün gıdalar, balgamdan meydana gelen hastalıklara şifa olur. Bu gıdalardan yeteri kadar alınırsa, hastalıklar yok olur.

Safra
Vücuttaki yeri safra kesesi olan safranın yapısı, sıcak ve kurudur. Ateş unsurundan meydana gelir. Bedene safra hâkim olduğunda; gözlerde ve vücutta sararmalar olur, ağza sürekli acı bir tat gelir, ağız ve damak sürekli kurur. İdrarın sararmasının ardından, baş ağrısı, uykusuzluk, nabız yükselmesi ve serin yerlerde bulunma isteği ortaya çıkar. Vücutta sivilceler oluşur. İnsanın içinde devamlı bir huzursuzluk belirtisi baş gösterir.  Şeker, arpa suyu-ekmeği, hıyar ve karpuz gibi gıdalardan biri veya bir kaçı sürekli tüketildiğinde, safra normale döner.

Sevda
Topraktan meydana gelen safranın doğası kuru ve soğuktur. Vücutta bulunduğu yer dalaktır. Sevda; kanın yanmasından, mercimek, mısır, sığır eti, patlıcan ve tuzlu fasulyenin çok fazla tüketilmesinde, vücudu etkisi altına alır. Bedene sevda hâkim olduğunda; vücutta durgunluk, uykusuzluk, kanın ve benzin koyulaşması gibi şikâyetlerin yanı sıra çok su içmek, mide ağrısı, vesvese, sürekli sıkıntı, kötü rüyalar görmek ve düşünce bozukluğu ortaya çıkar. Sıcak ve rutubetli gıdaların alınması, sevdadan meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Kitabu’l-Müntehab fi’t-Tıb’da, “Bedenin aklı balgamdan, kızıllığı kandan, karalığı sevdadan ve sarılığı safrandan olur” şeklinde ahlâtı anlatan çok güzel bir tanımlama yapılmıştır.

Kaynak : Ahmet MARANKİ ve Elmas MARANKİ Şifalı Bitkiler Kitabı

You can leave a response, or trackback from your own site.

Ahlât Nedir? ” için 6 yorum

 1. Irada Mammadova diyor ki:

  Salam.menim anam ayaqlarinda varikoz genislenmeden emeliyyat olub belden asagi ayaqlari aqrayir.yerimek onun ucun cox cetindir.mene ne komekliyi ede bilersiniz

  • Yazar diyor ki:

   Merhabalar,
   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Annenizin sağlık probleminde yardımcı olarak enginar, zencefil ve çörek otu kullanabilirsiniz.

 2. EMEL KARA diyor ki:

  MERHABA;

  OMURILIK ILTIHABINA KARSI NE ÖNERIRSINIZ

  • Yazar diyor ki:

   Merhaba Emel hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Detaylı bilgiye 0 212 533 01 33 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 3. gül diyor ki:

  selamun aleykum
  29 yasındayım ve ergenlık donemınden bu yana sıvılcelerım var ve artık cuban seklınde cıkmaya basladılar bırcok tedavı denedım ve ılac kullandım ama bır sure sonra tekrar yenılenıyor ve sıvılcenın ızlerı de cok kotu bır goruntu olusturuyor sızden rıcam sıvılce ve ızlerı ıcın onerıde bulunmanız .Sitenızı aradım ama saglıklı bır dıyet ıcın lıste onerısı hıc bulamadım mumkunse yayınlanabılır mı kılo dada sorun yasıyorum.Tesekkur ederım.Hayırlı gunler.

  • Yazar diyor ki:

   Merhabalar,
   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Öncelikle beslenmenizde sebze ağırlıklı ve organik beslenmenizi öneririz. Sivilce probleminizde karaciğer temizliğiniz için enginar ve karahindiba kullanabilirsiniz lekelerinizle ilgili hücre yenileyici üzüm çekirdeği, kantaron yağı ve sibirya çam fıstığı yağlarını sabah akşam problemli bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca kilo probleminizde funda yaprağı ve katkısız elma sirkesini sporunuza ve diyetinize dikkat ederek düzenli 3 ay kullanmanızı öneririz. Detaylı bilgi için 0212 533 01 33 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yorum Yaz...