Eski Medeniyetlerde ve Osmanlıda Taşlar ve Kullanım Alanları

Taşlar her kültürde olduğu gibi Türk ve İslam kültüründe de yer alır. Diğer medeniyetlerde Türklere nazaran daha yaygın bir şekilde kabul edilmiş ve kullanılmıştır. Buna rağmen Mevlana’nın Mesnevi’sinde, tasavvuf ile ilgili bazı eserlerde ve daha pek çok eserde taşların faydalarından bahsedilmiştir.

Turkuaz Taşı: Kızılderililer, üzerinde turkuaz taşıyan kişilerin kemiklerinin kırılmayacağına inanır ve savaşta bu taşı kalkanlarının üzerine işlerlerdi. Aztekler ise turkuaz taşını kötü etkilerden korunma amaçlı olarak kullanırlardı.

Yosun Akik Taşı: Kızılderili kültüründe, yosun akik taşının susuzluğu giderdiğine inanılır ve bu amaçla kullanılırdı.

Ametist: Eski Yunanlarda, bu taşın insanları sarhoş olmaktan koruduğuna inanılır ve kadehler ametistten yapılırdı.

Obsidiyen: Hindistan’da kadınlar, negatif elektrik yükünü ayaklardan toprağa geçirdiğine inandıkları için ayak parmaklarına obsidyen yüzük takarlardı.

Kuvars Kristalleri: Çok eski çağlarda efsane şehir Atlantis’te enerji elde etmek için kuvars kristallerini kullandıkları bilinirdi.

Zebercet Taşı: Geçmişte elmastan daha çok aranan ve istenen, özellikle Arapların favorisi olan zebercet taşı, karanlık yerlerden geçerken duyulan korkuyu yenmek için takılırdı.

Bu örneklerde olduğu gibi değerli taşların etkilerinin ilk olarak insanların deneyimleriyle fark edildiğini görüyoruz.

 

 Osmanlı’da Taş Kullanımı

 Osmanlıda değerli ve yarı değerli taşlar, silahlarda, ev ve süs eşyalarında kullanılmıştır. Osmanlının batıyla ilişkileri arttıkça tarzları da değişmiştir. Klasik dönemde yakut, zümrüt, safir gibi taşlar kullanılmaya başlanmıştır.

Osmanlılar yeşim taşını en çok 18. ve 19. yüzyıllarda kullanmışlardır. Bu taşlardan yapılan fincan, tabak, vazo ve ayna muhafazası gibi eserler, taş oymacılığının görüldüğü örneklerden bir kaçıdır. 16. yüzyıl eserlerinde akik taşının mavi ve kırmızı renkleri ile zümrüt, yakut, elmas, turkuaz taşları da önemli oranda kullanılmıştır.

Osmanlı’da 15 ve 16. yüzyılın ilk yarısında yapılan eserlerde, genellikle altın, gümüş, sedef, fildişi, yeşim ve ahşabın zemin olarak kullanıldığı görülmüştür. Osmanlılar zamanla kendi üsluplarını geliştirerek, farklılıklarını ortaya koymuşlardır.

Osmanlıda daha çok zümrüt, zebercet (peridot), yakut, elmas, akik, firuze (turkuaz), mercan ve yeşim gibi taşları kullanılmıştır. İnci kullanımına imparatorluğun gelişme döneminde başlanmıştır.  Osmanlılar elmasa çok önem verirlerdi. Elmas takıların en güzel örneği şu an Topkapı Sarayı’nda bulunan Kaşıkçı Elmas’ıdır.


Kaynak : Ahmet MARANKİ ve Elmas MARANKİ Şifalı Taşlar Kitabı

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Eski Medeniyetlerde ve Osmanlıda Taşlar ve Kullanım Alanları ” için 3 yorum

  1. ali diyor ki:

    slm hocam ben terazi burcuyum hangi taş vucudumdaki statik ve negatif enerjiyi alır

  2. hikmet baykaş diyor ki:

    TAŞLAR ASLINDA DEĞERLİ TAŞLAR YARIDEĞERLİ TAŞLAR VE DEĞERSİZDAŞLAR TAŞLAR ÇOKLUĞUNA GÖREDEĞERLİDİR NADİR BULUNAN TAŞ DEĞERLİAZ BULUNAN YARI DEĞERLİ ÇOKCAOLAN DEĞERSİZTAŞ ASLINDA MERMER BÜNYE İÇİN DEĞERLİ TAŞ MERMERMABET HAMAM GİBİ İNSANLARIN ÇOKOLDUĞU YERLERDE KULLANILIR ŞİMDİKALMADIKURNALAR HELA TAŞLARIONLARIN YERİNİ ALANLAR TAM BELA PLASTİK SICAKSUDAÇÖZÜLÜRBİRDESABUN GİBİ MADDEDE HIZLANDIRIR TABİSÜNĞER YERİNE SENTETİK SÜNGER VEİLİF VE TABİ OLMIYAN SABUN BİRÇOK HASTALIĞIN VE KALINTI BIRAKAN MADDENİN BİRİKMESİNİ SAĞLAR HAMAM GELENEĞİ İPEKKESE MERMER KURNA BAKIR HAMAM TASI KETEN VE PAMUK HAVLU PEŞTANMAL VE GÖBEK TAŞI KESELENMEDE SADECE MADEN SUYU LİMONATAİÇMEK GEREKLİYIKANMA 2-3SAATSÜRERDİ ŞİMDİİSE EN FAZLA YARIM SAAT KALMAK VE DUŞ ALMAK SARI MADENİNDEN YAPILAN MUSLUK ÇİNKO BAKIRKARIŞIMI AYAKTAKİTAKÜNYEBİLE AHŞAPTI KESTANE AĞACI GENELLİKLE BİR NEVİKQPLICA GİBİ İDİ VE KÜKÜRTLÜ KATRANLI SABUNLAR DERDİNE DEVA OLURDU ARDIÇ KATRANLI SABUN MİSAL MADDİ OLANAKLARDAN DEĞİL ALIŞKANLIKLARIN KAYBOLMASINDAN DENGELİ HAYATİ TERK ETTİK AKLIMA GELDİ MEVLÜTLERDE DÖKÜLEN GÜL SUYUNU BAYRAMDADA KOLANYA YERİNE KULLANMAK BİL HASSA KURBAN BAYRAMINDA İŞE YARAR ANTİSEPTİKLERİN KOKULARI RAHATSIZ EDER VEYA CİLDİ TAHRİP VE TAHRİŞ EDERGÜL SUYU İDEAL KULLANILINMASI YAYGINLAŞTIRILMALI SELAM VEDE BAŞARI MADEİN HİKMET GÖRÜŞMEK ÜZERE..

Yorum Yaz...