Hemoroit (Basur) İçin Şifalı Kür

Halk arasında basur olarak bilinir. Uzun süre oturmaktan, fazla acı yemekten, kabızlıktan ve yoğun stresten oluşan bir cins varis plağıdır. Beslenme ve sağlık önlemleriyle denetim altında tutulabilen, ama çoğu kez cerrahi çözüm gerektiren yaygın bir hastalıktır. Basur, anüs (makat) bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesidir. Aloe vera, rutin biyooflavonidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis eğilimini azaltır. Kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek çok faydalıdır. Kara halle bitkisinin çekirdekleri, teflon tavada çok az miktarda sıvı yağla sürekli karıştırıp kavrulur. Yemeklerden sonra günde 2–3 kez, 1 adet kavrulmuş kara halle çekirdeği çiğneyip yutmak basura çok faydalıdır. Tüm acı baharatların hemoroit üzerinde olumsuz etkisi vardır. Nane, safran, dereotu, biberiye, kişniş, tarçın, kakule ve gülsuyunun hemoroiti önleyici etkisi vardır.

 

Pratik Bitkisel Formüller

* 4 bardak soğuk suya, 4 tatlı kaşığı ufalanmış çobançantası konulur. 8 saat bekletilen karışım 1 günde tüketilmelidir. Çobançantası kaynatılır, bu su ile basur yıkanır.
* 1 bardak kaynar suya 10 gram siyah üzüm yaprağı konur. 10 dakika bekletilip, günde 2 bardak içilir.
* Semizotu lapa haline getirilip basur üstüne konulur.
* Saf zeytinyağı ısıtılır. Sabahları aç karnına 50 gram içilir. Birkaç gün devam edilir.
* 1 bardak kaynar suya, 1 tutam ince kıyılmış maydanoz konur. 5–10 dakika kaynatılıp, 20 dakika bekletilir. Hasta kısımlar pamukla bolca ıslatılır.
* 1 bardak kaynar suya 2 gram papatya konulur. 10 dakika bekletilip bu suyla basura pansuman yapılır.
* 1 bardak kaynar suya, 4 gram rezene tohumu konur. 10 dakika bekletilir, günde 2–3 bardak içilir.
* 1 bardak suya 10 gram parçalanmış keçiboynuzu meyvesi konur. 10 dakika kaynatılıp, günde 3–5 bardak içilir.
* Kuşburnu kaynatılıp, lapa yapılır. Ilıklaştığında bir avuç dolusu alınıp, makat bölgesine yerleştirilir. Bu şekilde 15–20 dakika beklenir. Daha sonra makat ılık suyla durulanır.
* Ilık suyun içine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça kaynatılıp, 20 dakika kadar ılık suyla oturma banyosu yapılır
* Taze zakkum sürgünleri doğranıp, kaynatılır ve buharına oturulur.
* Tere- su teresi sıkılır, suyundan günde 1 bardak içilir. 1 bardak kaynar suya, 7–8 gram taze bitki konur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.
* Meşe kabuğu toz haline getirilir. Merhem yapılır, basurun üzerine sürülür veya hastalıklı bölgeye pansuman yapılır.
* Kırmızı pancar ezilir, lapa haline getirilir. Basur memelerinin üzerine konulur.
* Patates fitil halinde dilimlenir. Makata konur, gün boyu makatta tutulur.
* Rendelenmiş patates, lapa halinde basurun üzerine konulur. Bu işleme günde 2–3 kez tekrarlanır.
* Keçiboynuzu devamlı yendiğinde basura iyi gelir.
* Andızotunun kökleri parçalanıp, havanda dövülür ve elekten geçirilir. 1 çorba kaşığı suya karıştırılarak, sabahları yemekten yarım saat önce içilir.
* 1 bardak kaynar suya, 2 gram papatya konulur. 10 dakika bekletilip, bu suyla basur pansuman yapılır.
* Sarımsak üzüm çekirdeğiyle beraber ezilip, lapa halinde makata konulur.
* Marul tohumu toz haline getirilip, günde 5 gram içilir.


Kainat Eczanesinden Önerilen Bitkiler

At Kestanesi (Aesculus hippocastanum) : Bu ağacın kabukları, hemoroit tedavisinde kullanılan çeşitli kimyasallar içerir. Yapılan bazı araştırmalar, at kestanesinin hemoroit semptomlarını ortadan kaldırdığını göstermiştir. Bu bitkinin çayını hemoroitin üstüne haricen uygulayabilirsiniz.
Aloe (Aloe vera) : Aloe jeli sıkıştırıcı ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Aloeyi anal bölgeye haricen uygulayabilirsiniz. Oral yolla alındığında ise, aloe müshil etkisi yapar. Hintli ayurvedik doktorlar, hemoroitin neden olduğu yangılar tamamen yok oluncaya kadar, günde 3 kez yarım bardak aloe suyu içilmesini öneriyorlar. Bu suyu doğal bitkiler ve şifalı bitkiler satan dükkanlardan temin edebilirsiniz. Aloenin suyunu kendiniz yapmaya kalkışmayın çünkü yaprağın iç bölümleri son derece güçlü laksatif etkilere sahiptir ve sorunlara yol açabilir.


Kaynak : Ahmet MARANKİ ve Elmas MARANKİ Şifalı Bitkiler Kitabı

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Yorum Yaz...