Nasır nasıl geçer?

Nazır nedir ve neden olur? Nasır genellikle el ve ayakların devamlı sürtünen kısımlarındaki üst derinin sertleşmesi neticesinde oluşan ve üzerine baskı uygulandığında acı veren sertleşmiş deri tümseğine denir. Nasır oluşmasının nedeni o bölgedeki derinin sürekli sürtünmesi ve basınca maruz kalmasıdır.

Ayak derisinde görülen nasırın sebebi genellikle ayak numarasından daha küçük ve sıkı ayakkabı [...] giyilmesidir. Derinin boynuzumsu tabakasının, uzun müddet süre gelen basınç ya da sürtünmesi sebebiyle, bazı bölgelerde kalınlaşır. Nasırlar, ucu içeriye bakan, piramide benzemektedirler. Derinin geniş alanlarında meydana gelen sertleşmeler faydalı ve koruyucudurlar, ancak küçük olanları acı verirler. Özellikle ayaklarda oluşan nasırın evde tedavisi genellikle olumlu sonuç vermez ve bir hekime başvurulması gerekir.

Nasır ile ayak tabanlarında oluşan ağrılı ve mikroplu siğilleri birbirine karıştırmamak gerekir.  Nasır genellikle kişinin yaptığı bir iş sonucu ortaya çıkar. Örneğin çiftçilerin ve işçilerin elleri genelde nasır tutar. Bu yüzden nasırın tedavisi için en önemli şey nasırı oluşturan sebepleri ortadan kaldırmak olmalıdır.

Prof. Dr. Ahmet Maranki nasır tedavisi ve nasır kürleri

Kırmızı soğan sıkılıp suyu ile nasırlı bölgeye, günde 3-4 kere, kompres yapılır. Bir diğer nasır bitkisel tedavi yöntemi ise şöyledir: Domates dilimlenir ve bu dilimler nasır üzerine sürülür.

Prof. Dr. Ahmet Maranki limonun da nasıra iyi gelen bitkilerden olduğunu belirtmektedir. Bunun için, limon dilimleri, yatmadan evvel, nasırların üzerine sarılıp bağlanır. Sinirotu ile tedavi için ise sinirotu yaprağı sıcak suyun içinde yumuşatılır ve daha sonra yumuşayan yapraklar nasır üzerine konur.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Nasır nasıl geçer? ” için 1 yorum

  1. ümit diyor ki:

    bendede nasır vardı.kullanmadıgım krem,ilaç kalmadı bir türlü geçmiyordu.Allah razı olsun bir eczacı domatesi bana önerdi sizin gibi akşam domatesi dilip ayagımın nasırlı bölgesine koydum bir çorap giyip sabaha kadar orda bıraktım.1-2 gün yaptım bu işlemi ve kökünden söktü.bende herkese öneriyorum çok iyi bir yöntem.

Yorum Yaz...